Prach nájdeme v každej domácnosti. Ak bývate v rušnejších a väčších mestách, tvorba prachu môže byť dokonca viac zvýšená. Máte z neho doslova nočné mory? Nestrácajte nádej, pretože tu je zopár trikov a rád, ako sa prachu čo najjednoduchšie zbavíte a udržíte ho pod kontrolou!
Rohož zabráni preniknutiu prachu dovnútra
Koberce nájdete v mnohých domácnostiach. Z pohľadu usádzania prachu je to však jeho najväčší pohlcovač. Prach sa dostáva späť do vzduchu vždy, keď na koberec vstúpite. Pri správnej starostlivosti o koberec sa však množstvo prachu dá korigovať. Avšak, správna údržba kobercov je náročná. Nestačí iba vysávanie, treba používať aj hĺbkové čistenie, napríklad parou aspoň raz za mesiac.
Aj taká maličkosť, akou je rohož, môže v boji proti prachu pomôcť. Veľká časť prachu je totiž tvorená práve nečistotou, ktorá sa dovnútra dostáva spolu s topánkami. Ak rohože máte, myslite tiež na ich pravidelné čistenie. Čím bude čistejšia, tým vyššia šanca, že prach ostane pred prahom domu či bytu.
Zháňate novú rohož či parný čistič na koberce? Odporúčame pri nákupoch využiť tieto overené internetové obchody, na ktorých nakúpite výhodne a navyše aj z pohodlia domova.
Mokrá utierka je základ úspechu
Posteľnú bielizeň by ste mali prať aspoň raz do týždňa. Posteľ je totiž ideálnym miestom pre roztoče a práve roztoče sú hlavnou príčinou alergií. Je tiež nutné, aby sa posteľná bielizeň prala aspoň na 60 °C. Nezabúdajte aj na vankúše či periny, ktoré môžete aj odniesť do čistiarne, alebo tiež ich prať doma – pozrite si tieto rady, akú práčku kúpiť, aby ste s tým nemali žiaden problém. Týmto opäť do veľkej miery znížite výskyt nadmerného prachu v domácnosti.
Záclony sú taktiež obrovský zachytávač prachu. Určite je dobré ich minimálne dvakrát do roka oprať a každý mesiac ešte povysávať.
Utieraním prachu suchou utierkou ho akurát rozvírite ešte viac. Nič nedokáže eliminovať prach do takej miery, ako voda a vlhkosť. Udržíte tým prach pod kontrolou, lebo zotierate, a nevírite ho do priestoru. Pri takomto čistení nie je ani nutné používať žiadne špeciálne prostriedky, postačí aj voda.
Viete, ako utierať zaprášené žalúzie?
Dobré je aj zabrániť padajúcemu prachu z poličky na poličku. Utierajte preto prach smerom zhora nadol a pri ťažko dostupných miestach si môžete pomôcť napríklad aj štetcami s jemnými štetinami.
Máte prach usadený aj na žalúziách? Využite jednu zo starých ponožiek, navlečte ju na ruku a jednoducho po nich prechádzajte. Je to rýchle a veľmi efektívne.
Ďalším elementom, ktorý spôsobuje usádzanie prachu a nečistôt, sú vlasy a chlpy. Zdrojom týchto nečistôt nie sú iba ľudia, ale niekedy aj domáci miláčikovia. Ak máte domáce zvieratko, spája sa s tým aj častejšie upratovanie či sprchovanie. Na zvieracie chlpy či ľudské vlasy sa prach dokáže doslova dokonale nabaliť.
Na nákup akýchkoľvek čistiacich prostriedkov alebo handričiek z mikrovlákna, ktoré sú na utieranie prachu najlepšie, odporúčame pozrieť si tieto rady pred nákupom, vďaka ktorým budete vedieť, čo je v konkrétnej ponuke najlepšie a zároveň najvýhodnejšie.