Doma ho má asi každá z nás, no obvykle ho používame na to, na čo je určený a o jeho ďalších možnostiach pravdepodobne ani netušíme. Vedeli ste, čo všetko sa dá okrem odstraňovania starého laku s farebnou vodičkou dokázať?
Na nechty aj dezinfekciu
Zaschnuté tuby od lepidla a iných chemických prostriedkov asi už doma našiel každý. Pomoc je jednoduchá – potrebujete len vatovú tyčinku a odlakovač. Ak tyčinku ponoríte do odlakovača a prejdete okolo vrchnáku lepidla, mal by sa okamžite uvoľniť. Možno ste netušili, že acetón, ktorý v odlakovači je a ktorý nám častokrát kvôli výraznému pachu prekáža, je aj skvelý dezinfekčný prostriedok. Môžete ho použiť na veci, ktoré v kúpeľni máte a ktoré sú kvôli jej vlhkosti dokonalou živnou pôdou pre milióny baktérií. Dezinfikujte odlakovačom napríklad manikúrové nožničky, holiace strojčeky alebo pinzety. Nezabudnite dezinfikované veci aj opláchnuť čistou vodou.
Aj sedenie za počítačom má svoje riziká
Vedeli ste, že medzi najšpinavšie predmety v domácnosti patrí počítačová klávesnica? Údajne je v takej klávesnici viac baktérií, než na záchodovej mise. Opäť vám postačí jedna vatová tyčinka a niekoľko kvapiek odlakovača. Prejdite ňou po jednotlivých klávesoch a následne ich prejdite aj tyčinkou namočenou do čistej vody. Rozdiel uvidíte okamžite. Dajte však pozor, aby sa acetón nedostal do trhliniek medzi klávesmi, a tak nepoškodil celú klávesnicu.
Oblečenie, topánky aj podlaha
Nesmieme zabúdať ani na škvrny na oblečení. Či už máte problém s odstránením smoly zo stromov alebo atramentom, opäť vám veľmi účinne pomôže odlakovač. Rovnako môžete vyčistiť aj kožené topánky – prejdite handričkou alebo tampónom namočeným v odlakovači po topánke a dočistite ju ešte handričkou namočenou v čistej vode. Po topánkach niekedy ostávajú aj tmavé stopy na dlaždiciach či laminátovej podlahe. Asi už viete, čo je odpoveďou na otázku, ako ich odstrániť. Áno, handrička namočená do odlakovača je riešením aj tentokrát.